Drvo, smreka-smrča, jela i bor su prirodni materijali
Zbog toga su čovjeku najomiljeniji građevinski materijali. Svaki primjerak je jedinstven i prema tome unikatan, a određuju ga različite osobine kao što su šare, boja, izrasline, čvorovi ili oblik. Njihovo porijeklo je u rastu drveta. Sve su to prirodne osobine drveta na koje ne treba gledati kao na nedostatke ili greške.
Čvorovi i šare
Čvorovi i šare su normalna i prirodna pojava kod drveta a njihov broj i veličina je različit i zavisi od porijekla i vrste drveta.
Upijanje boje, neujednačenosti
Ovisno o sposobnosti drveta da prihvati neku boju, koja veoma varira u odnosu na vrstu drveta, temperaturu, količinu vlage koju sadrži i drugim parametrima, dešavaju se odstupanja u prihvatanju pigmenata boje. Primjenom visoko kvalitetnih lazura-boja za drvo može se omogućiti kvalitetno farbanje.
Smola
Pojava smole je uvijek moguća i ubrajamo je u tipične osobine drveta. Pomoću odgovarajućeg sredstva, npr. terpentina, upadljive mrlje od smole lako se mogu otkloniti.
Pukotine
Drvo se ne odlikuje ravnomjernom strukturom pa skladno tome ni proces skupljanja pri sušenju drveta nije ravnomjeran! Najčešće posledice su pukotine i blaga iskrivljenja, što je takođe dopušteno i normalna pojava, jer ne utiče negativno na statičke osobine drveta i na njegovu nosivost.
Naprezanje(bubrenje) i stezanje(kopnjenje)
Drvo može da prima i da ispušta vlažnost. Nivo vlage u drvetu je u skladu sa vlažnošću njegove okoline. Ukoliko je vazduh vlažan, suvo drvo preuzima vlažnost svoje okoline, pri čemu se zidovi ćelija drveta povećavaju, njegova forma se mijenja i dobija na obimu. Ovu promjenu kod drveta nazivamo naprezanje, odnosno bubrenje drveta. Pri suvom vazduhu drvo ispušta vlažnost u okolinu. U ovom slučaju zidovi ćelija drveta se smanjuju i ovu pojavu nazivamo stezanje, odnosno kopnjenje drveta.
Sve gore navedeno ne utiče negativno na statičke osobine drveta i njegovu nosivost.